Information inför hösten

El

Precis som för andra har elkostnaderna för klubben stigit under året. Enligt klubbens stadgar får el inte lämnas anslutna i uttagen (se Hamn- och varvsstadgar § 15, särskilda regler gäller för de som ligger i vatten över vintern). Vi vet dock att flera har behov av el för pump etc. Därför kommer vi tillåta kontinuerlig elanvändning i vatten och på land, men den som har behov av detta kommer att betala extra för den el som förbrukas. Det betyder att ni som har el inkopplat kontinuerligt måste skaffa en elmätare så att elanvändningen kan läsas av. Styrelsen kommer att koppla ur den el som inte är inkopplad med elmätare. För frågor, kontakta info@svindersviksbatklubb.se

Vinterplatser

Ni som har vinterplats kommer snart få en faktura. Inför upptagningen kommer slipbasarna kontakta er med mer information. För er som tar upp båten för första gången i klubben är det viktigt att ni har allt material (stöttor etc) som behövs innan upptagning, kontakta info@svinderviksbatklubb.se så hjälper vi er med detta.

Viktiga datum i höst

Introduktion för nya medlemmar 18 sep (i samband med arbetsdagen)

Upptagning Västra plan (motorbåtsplan) 1-2 okt

Upptagning Stora plan 8-9 okt

Upptagning Östra plan 15-16 okt (kommer ske med kran, så datum kan komma att justeras beroende på åtkomst till kran)

Höstmöte 30 okt